Metody pracy

Wiemy, że małe dzieci intensywnie rozwijają się pod względem emocjonalnym, intelektualnym i społecznym. Dlatego w naszym Klubie dziecięcym codziennie stwarzamy dzieciom okazję do doskonalenia tych obszarów. Zapewniamy dzieciom ciepło i poczucie bezpieczeństwa. Nasze grupy żłobkowe są małe , dbamy o to aby każdemu dziecku dawać bliskość i traktować je indywidualnie. Pozwalamy dzieciom doświadczać poczucia wpływu, uznajemy, że każde dziecko ma prawo podejmować decyzję. Szanujemy dzieci i ich potrzeby.

Dziecko w pierwszych trzech latach swojego życia uczy się więcej niż kiedykolwiek później. Dziecko w tym wieku chłonie wszystkimi zmysłami otaczający go świat. W tym wieku potrzeby dzieci są bardzo zróżnicowane. Dlatego w naszym żłobku dzieci podzielone są na trzy grupy wiekowe, taki podział pozwala dobrać zajęcia z uwzględnieniem potrzeb rozwojowych każdego dziecka.

W naszym Klubie dziecięcym organizujemy zajęcia, które pozwalają dzieciom w pełni wykorzystać okres intensywnego rozwoju:

Swobodna zabawa dzieci

Swobodna zabawa podobnie jak spacer jest najważniejszym i obowiązkowym punktem każdego dnia. Wiemy, że swobodna zabawa dziecka nie jest stratą czasu. To chwile dnia niezwykle cenne, naturalna forma aktywności każdego malucha, który poznaje wtedy najbliższe otoczenie i odkrywa, że ma na nie realny wpływ. Dziecko zaspokaja swoją ciekawość wszystkimi zmysłami – patrzy, słucha, dotyka, smakuje, wącha. Lubi obserwować, ale najbardziej – doświadczać. Dziecko stawia pierwsze hipotezy i sprawdza je na bieżąco, by na końcu wyciągnąć samodzielne wnioski. Chcemy, by dzieci w naszym klubie dziecięcym miały czas na swobodną zabawę. Dostosowujemy zabawy do wieku i stopnia rozwoju dziecka. Otaczamy dzieci zabawkami, które rozbudzają ich wyobraźnię i są dla nich bezpieczne. Organizujemy kąciki tematyczne bazując na nieskończonej liczbie pomysłów (np. sklep, poczta, farma, myjnia samochodowa).

Sensoplastyka

Organizujemy angażujące zabawy plastyczne. Nie boimy się bałaganu – potrafimy tak zaaranżować przestrzeń i zabezpieczyć ubrania, żeby łatwo było posprzątać. Lubimy korzystać z naturalnych materiałów i niewyszukanych technik. Maluchy ugniatają, mieszają, przesypują i chlapią do woli. Pracujemy przy użyciu mąki, wody, masy solnej, nietoksycznych farb. Dziecko w sposób naturalny kształtuje motorykę i zmysł dotyku.

Każdego dnia czytamy

Zachęcamy dzieci do kontaktu z książką tworząc ku temu odpowiednie warunki. Mamy do dyspozycji miękki dywan, poduchy, miły kocyk kładziemy się wygodnie, czasem zasypiamy słuchając ulubionej bajeczki.

Mamy bogatą kolekcję bajek i opowiadań dostosowanych do wieku dzieci. Dzieci mają bezpośredni dostęp do książeczek i same mogą również sięgać do naszych zasobów bibliotecznych.

Głośne czytanie wspiera rozwój psychiczny, wrażliwość i wyobraźnię małego dziecko uczy poprawnego języka i rozwija zasób słownictwa, dlatego nasze opiekunki czytają naszym dzieciom codziennie.

Bajkoterapia

To metoda nowa, genialna w swej prostocie, a przy tym skuteczna i zyskująca coraz większą popularność na świecie. Mówiąc najprościej – to terapia przez bajki. Czytając te wybrane, można dziecku pomóc w wielu trudnych dla niego sytuacjach emocjonalnych, takich jak np. pierwsze dni w przedszkolu, czy irracjonalne lęki. Bajkoterapia to także doskonała metoda relaksacyjna. Odpowiednio dobrane i opowiedziane albo przeczytane historie mogą doskonale wyciszyć, choćby przed snem, po dniu pełnym wrażeń lub pracy.

Zabawy sensoryczne

Zabawy sensoryczne zachęcają dzieci do wąchania, dotykania, słuchania i poznawania świata wokół za pomocą różnych zmysłów. Takie namacalne doświadczanie otoczenia zachęca maluchy do poznawania, odkrywania i rozwoju. Dziecko w ten sposób poznaje nie tylko siebie, ale równie zjawiska zachodzące wokół. Wykorzystujemy różne materiały i struktury: przedmioty, które dzięki zróżnicowanej fakturze i twardości pobudzają wrażliwość dotykową, wykorzystujemy również przedmioty z otoczenia dziecka: butelki z wodą, muszelki, tekturę o różnej strukturze, pudełka wypełnione grochem, kaszą czy kamykami. malujemy za pomocą dłoni i stóp…..

Muzyczne figielki

Za pomocą prostych instrumentów muzycznych wykształca poczucie rytmu, muzykalność i uwrażliwienie na dźwięki- co jest niezbędne w późniejszej nauce prawidłowej wymowy

Zabawy fundamentalne

Zabawy fundaMentalne to program wspomagania rozwoju dzieci w wieku od 0 do 6 lat.

Zabawy fundamentalne są sposobem stymulacji wielokierunkowego rozwoju, pomagają rozwinąć inteligencję i wrodzone talenty dziecka. Podstawę tychże zabaw stanowi teoria: ”Powiedz mi, a zapomnę, Pokaż, a zapamiętam. Pozwól wziąć udział – wówczas zrozumiem.”

Celem programu jest szczęście dziecka. Fundamentem w drodze do szczęścia jest miłość okazywana dziecku, zapewnienie bezpieczeństwa i zabawa. Jedną z podwalin programu jest teoria Howarda Gardnera, badacza z Uniwersytetu Harvarda, według której człowiek posiada osiem rodzajów inteligencji: językową, logiczno – matematyczną, muzyczną, przestrzenną, interpersonalną, interpersonalną, ruchową i przyrodniczą. W naszym żłobku poprzez zabawę rozwijamy każdy z tych obszarów Wspierając inteligencję językową, możemy bawić się w wyginanie języka, próby tworzenia najdłuższych wyrazów, powtarzanie dźwięków czy słowne kalambury. Inteligencję wizualno – przestrzenną możemy wspierać poprzez przesypywanie drobnych przedmiotów, zabawę „gdzie mam nos” czy szukanie przedmiotów znajdujących się w tym samym pomieszczeniu, po usłyszeniu ich opisu. Umiejętności interpersonalne udoskonali mini teatrzyk stworzony przez nasze opiekunki.

Metoda Ruchu Rozwijającego

to system ćwiczeń i zabaw ruchowych, które wywodzą się z naturalnych potrzeb, zaspokajanych w kontakcie z dorosłymi – tzw. baraszkowanie pojawiające się we wczesnym dzieciństwie. Metoda ta jest propagowana na całym świecie jako jeden z ważniejszych czynników rozwoju psychomotorycznego małych dzieci. Wykorzystuje dotyk, ruch oraz wzajemne relacje fizyczne, emocjonalne i społeczne do rozszerzania: świadomości własnego ciała i usprawniania ruchowego, świadomości przestrzeni i działania w niej, pogłębiania kontaktu z innymi ludźmi.

Opieka psychologa

Chcemy, żeby nasze dzieci rozwijały się harmonijnie i zdrowo nasze maluszki są pod opieką psychologa, który dba o ich prawidłowy rozwój.